SMart : creatief zijn zonder administratieve zorgen

1819.brussels

Welke organisatie gaat er schuil achter het letterwoord SMart? Société Mutuelle pour artistes ... De onderneming werd opgericht in 1998 met een duidelijke roeping: de mensen helpen of begeleiden die hun eigen activiteit, voornamelijk – maar niet uitsluitend – in de sector van de creatieve beroepen wensten te ontwikkelen. De vereniging telt vandaag de dag 60.000 leden in België, aan wie ze oplossingen op het gebied van beheer, administratie en financiering biedt. 

Welke filosofie ligt aan uw activiteiten ten grondslag?

Sandrino Graceffa: "Elke projectdrager de administratieve diensten ter beschikking stellen die hij nodig heeft om hem de kans te geven zich volledig op zijn bedrijf te concentreren. Wij verlenen hun dus diensten zoals de facturering, het opstellen van loonfiches, de invordering van schuldvorderingen, het beheer van de beroepsverzekering, een informaticainterface gehost op een webserver 2.0 waarop ze heel eenvoudig in realtime kunnen zien hoe hun zaken ervoor staan, enz."

Reikt de waaier aan diensten die u hun aanbiedt ook zover dat u fysieke huisvesting biedt aan hun kantoren of ateliers?

Sandrino Graceffa: "Oorspronkelijk bood Smart inderdaad uitsluitend diensten aan op het gebied van administratief beheer, advies en begeleiding. Maar naarmate het aantal leden toenam, leken hun behoeften ook te evolueren. Dat heeft ons ertoe aangezet om randdiensten te ontwikkelen.

En een van die diensten bestaat er inmiddels in dat we fysieke ruimtes ter beschikking stellen aan een klein deel van onze 60.000 leden in België. In Brussel hebben we bijvoorbeeld twee ruimtes: hier, in Sint-Gillis, beschikt de Brussels Art Factory over 50 kunstenaarsateliers; en verder hebben we onlangs een nieuwe ruimte geopend in een voormalige wasserij in Molenbeek, een ruimte van 6.000 m² genaamd La Vallée die we geleidelijk omvormen tot coworkingruimte, met tevens een kunstenaarsresidentie en tentoonstellingsruimtes. De ruimte is voornamelijk bedoeld voor de creatieve beroepen."

Nog even over uw 60.000 leden: wie zijn dat?

Sandrino Graceffa: "We hebben een nogal heterocliet ledenbestand dat we in twee grote categorieën kunnen opdelen. De eerste categorie wordt gevormd door mensen die een nevenactiviteit willen ontwikkelen naast hun hoofdberoep. Bijvoorbeeld een leraar uit het onderwijs met een passie voor muziek, die probeert om met deze passie een, in de meeste gevallen bescheiden, centje bij te verdienen.

De andere categorie, die steeds groter wordt, bestaat uit de mannen en vrouwen die uiteindelijk al hun activiteiten via Smart ontwikkelen. Deze leden slagen erin om met hun activiteiten genoeg te verdienen om er correct van te kunnen leven. In sommige gevallen gaat het zelfs verder aangezien Smart bepaalde van deze activiteiten huisvest in de vorm van miniondernemingen, die zich dus ontplooien binnen de grote gedeelde onderneming die Smart is geworden. Deze projectdragers hoeven dus niet hun eigen bvba'tje op te richten, zij worden opgenomen in onze gedeelde onderneming."

Wat concreet betekent dat jullie hun in zekere zin – bijvoorbeeld – jullie btw-nummer "lenen" ...

Sandrino Graceffa: "Precies. Dat is het principe dat het niet per se nuttig is om stelselmatig de rechtsvorm van de onderneming te creëren wanneer je een ondernemingsproject wilt ontwikkelen. Smart fungeert dan als een coöperatieve vereniging en stelt de projectdragers het kader van een onderneming ter beschikking."

Om al deze diensten aan te bieden, zijn er uiteraard financiële middelen nodig. Waar komen deze middelen vandaan?

Sandrino Graceffa: "Financiële middelen hebben we inderdaad nodig, aangezien we in België 160 voltijdse werknemers in dienst hebben en we nauwelijks voor subsidies in aanmerking komen.

Om onze activiteiten te financieren, houden we daarom een percentage in op de voor onze leden uitgegeven facturen. Dit percentage bedraagt 6,5%. Waarom een vast percentage? Wel, deze methode weerspiegelt de onderlinge bijstandslogica van ons project, die uitgaat van herverdeling van inkomen. Het zijn namelijk zeer vaak de projectdragers met het meeste succes die het meeste bijdragen aan de financiering van de diensten die door de kleine projectdragers worden gebruikt, terwijl zijzelf niet in staat zouden zijn om de reële kosten van de diensten te betalen die we hun bieden. Het subtiele onderscheid van onze facturering ligt echter in het feit dat deze 6,5% niet door de projectdragers wordt betaald, maar wordt toegevoegd aan de facturen die ze via Smart opstellen en dus door hun opdrachtgevers wordt betaald. Het idee hierachter is dat onze diensten ook in het voordeel van de opdrachtgevers werken. Onze tussenkomst garandeert hun namelijk dat alle wettelijke regels worden nageleefd, dat er geen geschillen zullen ontstaan met hun dienstverleners. Deze zekerheid heeft duidelijk een waarde.

Bovendien hebben we ook een Waarborgfonds in het leven geroepen. Uit dit fonds worden met name betalingen voorgeschoten. Dit betekent dat het lid dat in opdracht van een opdrachtgever een dienst verleent, niet hoeft te wachten tot zijn factuur aan Smart is betaald om zijn vergoeding te ontvangen. Wij betalen al onze leden 7 werkdagen na de datum van de dienstverlening. Dat is natuurlijk erg handig want het biedt de leden niet alleen de mogelijkheid om zichzelf uit te betalen, maar ook om alle lasten, in het bijzonder de sociale en fiscale lasten, in verband met deze vergoeding te betalen. Bovendien dragen wij de risico's van faillissementen onder de opdrachtgevers."

Interview: Adrien Mintiens

 

Meer informatie

SMart Brussel
Coenraetsstraat, 72 1060 Brussel
Open van maandag tot vrijdag van 9u tot 17u
Tel : kies uw team op www.smartbe.be
Mail: bruxelles@smartbe.be

Blijf up-to-date

Het ondernemerslandschap staat niet stil. Wil je niets missen? Sluit je aan bij 25.000 abonnees en ontvang elke twee weken gratis leerrijke inhoudsartikels, concrete tips, boeiende ondernemersportretten, actuele nieuwtjes en een overzicht van nuttige workshops en netwerkactiviteiten in Brussel in je mailbox.